Naczynie do terriny lub pasztetu z praską - czerwone - Emile Henry

Terrina to specjał kuchni francuskiej, przypominający pasztet. Można przyrządzać ją z ryb, mięsa lub warzyw. Teraz terrina może zagościć również na naszych, polskich stołach! Wymieszane składniki włóż do ceramicznej formy i tradycyjnie przyrządź w kąpieli wodnej – w przeciwieństwie do zwykłego pasztetu, terrina nie jest potrawą pieczoną, ale ugotowaną w piekarniku. Dzięki czemu zyskuje na lekkości. W komplecie znajduje się pokrywka oraz dopasowana praska, dzięki której pasztet będzie jednolity i nie będzie się rozpadał.

Forma charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie temperatury, idealna do stosowania w piekarnikach. Po wstawieniu formy do piekarnika temperatura w niej wzrasta stopniowo, a ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Umożliwia to doskonałe wypieczenie i jednoczesne wydobycie pełni smaku i aromatu potrawy. Z łatwością gotowy wypiek wyjmuje się z formy. Można myć w zmywarce.

Każde naczynie, wytworzone ręcznie z burgundzkiej gliny, jest sygnowane znakiem artysty, który je wykonał. Wyprodukowano we Francji.
 

Cena:199 zł

O produkcie

Producent EMILE HENRY
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
Dostawa od 15 zł

Cechy produktu

ID produktu 11719
Materiał Ceramika
Kolor Czerwony
numer katalogowy EH349791
wymiary 20 x 15 cm [szer. x gł.];
opakowanie Pudełko kartonowe
Gwarancja 2 lata
Gwarancja 24 miesiące

Podobne produkty